TSC Leadership

Tempe Sister City Executive Committee

President:
1st Vice President:
2nd Vice President:
Secretary:
Treasurer:
Parliamentarian:
Emeritus Member:

David Carrera
Dean Gambino
Larry West
Kathy Schreiner
Pete Ewen
Paul Sheard
Harry Mitchell

Committee Chairs

Assistant Treasurer:
Communications:
Cultural:
Finance:
Fund Raising:
Hackett House:

Historian:
Humanitarian/MAWOD:
Membership:
Oktoberfest Oversight:

Prac./Prof. Exchange:

Prof. Educator Exchange:
School to School:
Sister City Gardens:
Sister City Review:
Student Selection:
Summer Activities:
Travel:
Youth Ambassador Parent 1:
Youth Ambassador Parent 2:
Youth Group Advisor:

Zak Scott
open
open
open
open
Lynn Etter
Gail Ewen
Keith Brown
open
Nik Anderson
Larry West
Bobbi Jones
Ron Etter
Chris Rosner
Linda Parrish
Stephani Smith
John Mulhern
open
John McGuire
David Carrera
open
Steve Leclaire
Bob Halligan
Cassie Lobert

County Directors

Zhenjiang, China:
Beaulieu Sur Mer, France:
Regensburg, Germany:
Carlow, Ireland:
Skopje, North Macedonia:

Timbuktu, Mali:

Lower Hutt, New Zealand:
Cuenca, Ecuador:
Cusco, Peru:
Trollhättan, Sweden:
Agra City, India:

David and Evelynne Showers
Laura and Burke Files
Roxanne Keith Pazul
Kim and Adam Alperin
Jean and Steve Keyser
David Tatelbaum
Beth Berlage and
Richard Bonelli
Deanna and David Carrera
Barry and Jill Glickman
Juan Carrillo and Annie Hsu
Liz Gambino
Raveen Arora

Elected Directors

Elected Members- Feb’19 / Expire Feb ’22



Elected Members- Feb ’18 / Expire Feb ’21

David Hoffman
Dave Ihns
Laura Johnson
Paul Sheard
Larry West
Michael Burke
Gordon Cresswell
Marney Glancy
Jill Glickman
Linda Parrish
Dave Robertson
Doug Royse

Ad Hoc Committees

International Center:
50th Anniversary:
Application Review:

Michael Burke
Deanna Carrera
Keith Pazul

Support Members

Newsletter / Quarterly:
Social Media:
Webmaster:
Corresponding Secretary:
Oktoberfest Producer:
Oktoberfest Producer:

Kelly Davis
Roya Green
Dave Ihns
Kathy Schreiner
Mike O’Hara
Paul Sheard